Pierwsza miesiączka — jak przygotować na nią dziecko?
Data publikacji 9 kwietnia 2021Menarche, czyli pierwsza miesiączka, to nie tylko wielkie wydarzenie w życiu każdej nastolatki. To też wyzwanie dla rodziców, którzy chcą pomóc dziecku w zrozumieniu tajników okresu dojrzewania, nie zawsze jednak starcza im odwagi, aby swobodnie rozpocząć z dzieckiem dialog o menstruacji, okresie dojrzewania i wszystkich zmianach, jakie ze sobą niesie.
Menarche to moment osiągnięcia dojrzałości płciowej — pierwszy cykl menstruacyjny świadczy o tym, że organizm młodej kobiety rozpoczął przygotowania do nowej, biologicznej roli.
W jakim wieku może wystąpić menarche?
Wiek, w jakim u dziewcząt pojawia się pierwsza miesiączka, zależny jest od wielu czynników. Należą do nich między innymi:
- Warunki środowiskowe (w tym jego zanieczyszczenie!)
- Uwarunkowania genetyczne i ogólny stan zdrowia
- Tryb życia (przykładowo, z reguły później zaczynają miesiączkować osoby prowadzące aktywny, sportowy tryb życia)
- Tzw. krytyczna masa ciała (na podstawie badań stwierdzono, że fizycznym minimum do pojawienia się miesiączki u młodych dziewcząt jest 46 kg na 157 cm wzrostu)
Aby dowiedzieć się więcej zobacz merytoryczny artykuł o pierwszej miesiączce. Ze względu na złożoność tego procesu, bardzo ciężko jest przewidzieć kiedy dziecko zacznie menstruować. Dla wielu rodziców prawdziwą zagwozdką jest kiedy powinni rozpocząć rozmowę na temat miesiączki. Ważne jest, aby obserwować swoje dziecko i jego rozwój, a także zwracać uwagę na poruszane przez nie tematy. Być może same wykaże zainteresowanie dzięki wcześniejszym rozmowom z rówieśnikami i przyjaciółmi. Wówczas ważne jest, aby nie uciekać od rozmowy i pokonać obawy przed zażenowaniem i wywracaniem oczu przez pociechę 😉
Jak rozmawiać z dzieckiem o miesiączce?
Przede wszystkim — szczerze! Ze względu na wciąż krążące wokół tego tematu tabu, młode kobiety często czują się zagubione i onieśmielone terminologią i całą otoczką wokół menstruacji. Nic dziwnego — comiesięczne krwawienie może wzbudzać strach, wstyd i całą paletę różnych emocji, szczególnie, jeśli nie zna się sensu i tajników tego procesu.
- Nazywaj rzeczy po imieniu — nie ma sensu owijać w bawełnę i ukrywać swoje skrępowanie za eufemistycznymi “tymi dniami” czy odwrotnie: naukowymi, ciężkostrawnymi określeniami. Świadomie opowiadaj o krwi, zmianach zachodzących w ciele czy ochronie przed przeciekaniem.
- Opowiedz o doświadczeniach swoich lub Twoich bliskich: jakie obserwacje towarzyszyły Ci w trakcie Twojego okresu dojrzewania? Jakie były Twoje obawy i jak sobie z nimi poradziłeś_aś? Wprowadzenie takiej perspektywy może pomóc w zniwelowaniu strachu przed nieznanym i upewnić dziecko, że może liczyć na wsparcie rodzica w razie jakichkolwiek pytań czy problemów.
- Rozmowę zacznij od sprawdzenia co Twoje dziecko już wie, a co wciąż jest dla niego zagadką. Warto skonfrontować mylące informacje i domysły z faktami dotyczącymi menstruacji.
- Sprezentuj dziecku zestaw na pierwszą miesiączkę! To piękny prezent, który wyposaży dziecko w najważniejsze produkty do higieny intymnej oraz skarbnicę wiedzy – książkę o dojrzewaniu.
Co ważne — nie naciskaj i nie dokładaj niepotrzebnej presji do tej rozmowy. Jednorazowe spotkanie po dwóch stronach stołu zwykle nie załatwia sprawy. Podobnie jak menstruacja, świadome wprowadzanie dziecka w okres dojrzewania to proces, który powinien być radosną i szczerą eksploracją, a nie punktem do odhaczenia w notesie 🙂