Zabawy dla dzieci
Data publikacji 15 września 2019Psychika dziecka nieustannie się kształtuje. Psychikę i osobowość dziecka kształtuje wszystko już od chwili narodzin. A nawet wcześniej, bo kształtują się one jeszcze wtedy, gdy dziecko znajduje się w łonie matki. Już wtedy ono odczuwa nie tylko to, w jaki sposób odżywia się matka i czy używa alkoholu, pali papierosy lub bierze narkotyki. Lecz dziecko nienarodzone odczuwa również każdy stan psychiczny i emocjonalny matki. Reaguje na jej zdenerwowanie i stres tak samo, jak reaguje na jej spokój i stan szczęścia. Także chcąc posiadać zdrowe fizycznie i umysłowo dziecko trzeba już będąc w ciąży zwracać uwagę na siebie, a w konsekwencji na swoje dziecko. A jeszcze lepiej, gdy przyszła mama i tata na dłuższy czas przed poczęciem dziecka zadbają o swoje zdrowie i odstawią używki.
Wpływ na dziecko
Wracając jednak do narodzonego dziecka, to trzeba podkreślić, że jego osobowość kształtuje każda sytuacja i każda osoba. Oczywiści najbardziej bliskie osoby mają na to wpływ, a więc rodzice. Najpierw pierwszy kontakt z dzieckiem, pierwszy dotyk, pierwszy uśmiech. A potem pierwsze zabawy z dzieckiem. Gdy dziecko podrośnie, to tych wspólnych zabaw i obowiązków rodzica przybywa, choć zmienia się ich forma. Bardzo ważne są zabawy dla dzieci w domu. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, czy do szkoły pierwsze kroki w kierunku edukacji i zabaw zdobywa w domu. Żłobek, przedszkole i szkoła nawet najlepsze nie zastąpią rodzica. Dla dziecka obcowanie z rodzicami jest najważniejsze i najlepiej wpływa na jego rozwój psychiczny. Dlatego żaden rodzic nie powinien zapominać o kontakcie ze swoim dzieckiem.
Wspólne zabawy
Wspólne zabawy ruchowe w domu lub na powietrzu integrują dziecko z rodzicami, budują więź emocjonalną pomiędzy nimi, dostarczają wiele radości i czynią dziecko szczęśliwym. Bawiąc się z rodzicami dziecko mimo woli przyswaja wiedzę i umiejętności nawet o tym nie wiedząc. Odbywa się to podczas wspólnych wycieczek, wspólnego oglądania bajek, czytania dziecku, jak i wspólnych zabaw. Gdy dziecko podrośnie, to czas aby wprowadzić zabawy edukacyjne, które również bardzo rozwijają psychikę dziecka, a rodzicom dają wiele radości. Gdyż niejednokrotnie są ciekawe i zabawne. Gry i zabawy edukacyjne rozwijają u dziecka umiejętność logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię dziecka, wzbogacają wiedzę o świecie i ludziach, wdrażają do zdrowej rywalizacji. Ponadto gry i zabawy dają możliwość ekspresji ruchowej potrzebnej dziecku i rodzicom. Wspólne zabawy i gry rodzica z dzieckiem stanowią najcenniejszy czas, który rodzice mogą podarować swojemu dziecku. Dzieci wówczas są bardzo szczęśliwe, czują się kochane i ważne dla rodziców, co będzie procentować w przyszłości.