Agresja u dzieci – jak sobie z nią poradzić?
Data publikacji 8 września 2019Dzieci są zawsze potulne i grzeczne tylko w filmach, książkach i bajkach. Gdy nikt nie widzi potrafią przeistoczyć się z ułożonych maluszków w istne potwory, które psocą, wariują lub (co najgorsze) stają się bardzo agresywne. Jeżeli twoja pociecha zachowuje się w nieodpowiedni sposób, musisz jak najszybciej coś na to zaradzić, zanim na dobre utrwali sobie nieprawidłowe zachowanie. Agresja u dzieci nie jest czymś normalnym czy pożądanym. Trzeba ją zwalczać, ale robić to na spokojnie. Bo jeśli wywoła ona u ciebie wściekłość i sprowokuje do negatywnego ukarania dziecka, później może być tylko gorzej.
Znalezienie problemu
Zamiast karać malucha, kłócić się z nim czy się na niego obrażać, spróbuj dojść do sedna problemu i zrozumieć jego niewłaściwe zachowanie. Odkryj przyczynę agresji. Dziecko, które staje się agresywne wobec własnych rodziców, nigdy nie robi tego bez żadnego powodu. Niestety, choć trudno przyjąć to do wiadomości, w większości przypadków takie niewłaściwe zachowanie jest efektem traumatycznych przeżyć, do których mogło dojść w przeszłości. Zamiast przyglądać się dziecku, spróbuj spojrzeć na siebie samego. Może ostatnio ciągle pracujesz i masz mało wolnego czasu, przez co w ogóle nie bawisz się z malcem, a on zaczyna się po prostu nudzić. Spróbuj też porozmawiać z jego opiekunami w przedszkolu bądź szkole. Każda informacja może okazać się na wagę złota.
Sposób na agresje
Agresja u dzieci wzbudza niejednokrotnie agresję u rodziców. Najprawdopodobniej nieraz już puściły ci nerwy, bo wielokrotnie zabraniałeś malcowi różnych rzeczy, a on i tak je powtarza. Nie tędy droga. Agresja, która jest hamowana, prędzej czy później i tak będzie musiała znaleźć gdzieś dla siebie ujście. A może to stać się w najmniej odpowiednim momencie, którego nie będziesz w stanie przewidzieć. Co zatem powinieneś zrobić? Spróbuj znaleźć sposób na to, by dziecko samo mogło się wyżyć. Zaproponuj mu ciekawe i absorbujące zabawy albo aktywność fizyczną – zajęcia ze sztuk walki, jazdę na rowerze lub taniec. Kontynuuj również kary słowne. Jeśli dziecko cię uderzy, to oczywiste, że musisz zareagować i mu tego zabronić – choćbyś miał to powtórzyć kilkukrotnie z rzędu. To ty jesteś rodzicem i ty ustalasz zasady. Maluch musi się do nich ustosunkować.
Czasem jednak problemy tak szybko zaczynają się nawarstwiać, że niezbędna okazuje się pomoc specjalisty. Silna i utrwalona agresja u dzieci wymaga konsultacji z pedagogiem lub psychologiem dziecięcym. Umów swoją pociechę na wizytę do takiego lekarza, jeśli czujesz, że tylko w taki sposób możesz mu pomóc.