Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko

Kiedy maluch ząbkuje

Data publikacji 20 października 2019

Przyjście na świat dziecka łączy się z radością całej rodziny, ale i z wieloma obawami. Te ostatnie dotyczą szczególnie zdrowia nowego członka rodziny. Rodzice chodzą wiec z dzieckiem na kontrole, szczepienia i bilanse. Sami też zachowują czujność, żeby nie przegapić potencjalnych niepokojących objawów wskazujących na chorobę. Jednak dziecko nie musi czuć się niewyraźnie z powodu infekcji. Wiele dzieci dość boleśnie przechodzi bowiem ząbkowanie.

Problem ząbkowania

Bolesne ząbkowanie dziecka to także problem dla opiekunów. Ząbkowaniu może bowiem towarzyszyć nie tylko ból lub podobny dyskomfort, ale i gorączka. Na szczęście w aptekach mamy sporo środków, którymi możemy maluchowi ulżyć w cierpieniu. Są to np. żele na dziąsła oraz środki przeciwbólowe, a zarazem przeciwgorączkowe – zarówno doustne, jaki w czopkach. Jeśli chodzi o najlepszy wybór – nie ma jednej opcji dla wszystkich. Rodzice poznają ogólnie dostępną teorię, ale swojego dziecka musza się nauczyć z doświadczenia. Nie każdy środek działa tak samo dobrze na każde dziecko. A może się też zdarzyć, że konkretny środek na jedno dziecko działa świetnie, a innemu może nawet szkodzić. Warto też dopytać o to i owo lekarza pediatry, do którego uczęszcza się ze swoim dzieckiem. Jeśli dziecko aktualnie przyjmuje z jakiegoś powodu konkretne leki, tym bardziej warto zapytać lekarza, co najlepiej przy nich stosować na ból związany z ząbkowaniem.

Wyjątkowy pacjent

Trzeba też pamiętać, że małe dziecko to pacjent wyjątkowy. Trzeba mu podawać leki i środki farmaceutyczne dedykowane dla jego wieku i wyłącznie we wskazanych dawkach. Przedawkowanie może być w tym przypadku katastrofalne. Jeśli wiec bolesne ząbkowanie dziecka przybiera naprawdę mocną formę, a dozwolona dawka środka nie pomaga, warto zapytać o pomoc lekarza lub farmaceutę w aptece. Na szczęście nie jest powiedziane, że dane dziecko będzie miało bolesne ząbkowanie. Niektóre dzieci czasem przy ząbkowaniu zamarudzą, przez chwilę mają stan podgorączkowy, ale ogólnie cały czas są w dobrej formie. Oczywiście trzeba zawsze trzymać rękę na pulsie, jednak nie można dać się zwariować. Przytomny umysł rodziców pozwoli na lepszą reakcję w razie potrzeby, niż kiedy opiekunowie zaczną panikować. Warto sobie mówić, że ząbkowanie w końcu się skończy. Jeżeli jednak dziecko bardzo cierpi, warto zapytać lekarza o długofalowe postępowanie i reakcję przy każdym kolejnym ataku bólu i ewentualnie gorączki. U każdego dziecko co innego może poskutkować najlepiej. Oczywiście warto korzystać z różnych porad, ale z rozsądkiem.

Redakcja potomek.pl

Nasza redakcja to zespół doświadczonych mam, miłośniczek mody, twórczy w kuchni i entuzjastek rozwoju osobistego, które dzielą się swoimi przepisami, pomysłami na modowe stylizacje oraz wskazówkami dotyczącymi parentingowej mądrości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?