Jak się bawić z niemowlakiem?
Data publikacji 1 września 2019To, że dziecko jest małe, nie oznacza, że nie można się z nim bawić. Pedagodzy często podkreślają, jak ważne jest to, by zapewniać rozrywkę już najmłodszym szkrabom. Wspólna zabawa zbliży do siebie rodziców i maluszka. Pozwoli im na stworzenie głębokiej więzi, którą później można będzie tylko wzmacniać. Oczywiście zabawy z niemowlakiem muszą być dostosowane do wieku i poziomu dojrzałości szkraba, bo w przeciwnym wypadku na pewno go nie zainteresują.
Proste zabawki
Aby bawić się z maluszkiem, nie trzeba kupować specjalistycznych akcesoriów dziecięcych. Wystarczy wykorzystać to, co ma się już w domu. Fantastyczną zabawką dla niemowlaka okazuje się zwykłe lusterko. Rodzic może wziąć je do rąk i początkowo pokazać maluszkowi jego odbicie, by później zachęcać go do robienia różnych min, uśmiechania się czy wykrzywiania ust w grymasie. Wydaje się to dziwne czy nawet głupie, ale niemowlaki przepadają za tego rodzaju zabawami. Potrafią same tkwić przed lusterkiem przez kilkadziesiąt minut w bezruchu. Uwielbiają przyglądać się swojemu odbiciu, co zachęca je do pracy nad mimiką twarzy.
Drugim przykładem fantastycznej zabawy dla niemowlaków będzie czytanie książek. Oczywiście malec prawdopodobnie niewiele zrozumie z bajek czy baśni dla dzieci, ale z przyjemnością zajmie się przesuwaniem kartek i przeglądaniem kolorowych obrazków bądź fotografii. Nie muszą to być zresztą zwykłe książki. Równie dobrze sprawdzą się kolorowe czasopisma dziecięce czy nawet zwykłe gazety. Dla dziecka nie ma znaczenia treść – liczy się szata graficzna, struktura stron, konstrukcja wyrobu i występujące w nim obrazki. A warto przyzwyczajać dziecko do korzystania z książek już od najmłodszych lat jego życia. Na pewno zaowocuje to w przyszłości i nie trzeba go będzie zmuszać czy nakłaniać do czytania lektur.
Nie tylko zabawki
Zabawy z niemowlakiem nie zawsze muszą być jednak produktywne i o tym powinni pamiętać zwłaszcza młodzi rodzice, którzy mają tendencję do stosowania wyłącznie wielofunkcyjnych rozrywek. Masaż plecków raczej nie jest narzędziem edukacyjnym, ale warto go wykonywać tylko dlatego, że sprawia on maluszkom gigantyczną przyjemność. Dotyk rodzica zawsze ma kojący wpływ na dzieci. Aby samo masowanie nie było dla noworodka zbyt nudne, jednocześnie można opowiadać mu jakąś bajkę czy nawet czytać książeczkę. Podczas tworzenia historii rodzic powinien ilustrować dziecku wybrane wydarzenia, czyli np. stukać w jego plecki palcami, gdy mówi o kapiącej wodzie. Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze i najszybsze rezultaty.