Jak wygląda macica w ciąży?
Data publikacji 24 czerwca 2023
W trakcie ciąży kobieta doświadcza wielu zmian w anatomii. Jakie jest ich zadanie? Mają one na celu zapewnienie optymalnych warunków dla rozwijającego się płodu i przygotowanie ciała na narodziny dziecka. Jednym z głównych obszarów, który ulega znaczącym przekształceniom, jest macica. Jak zachowuje się dno macicy w ciąży? Czy mogą występować jakieś komplikacje? Zapraszamy do lektury!
Jak zachowuje się macica w ciąży?
W miarę rozwoju płodu, włókna mięśniowe macicy wydłużają się, a także powstają nowe. Te zmiany nie zachodzą jednak równomiernie we wszystkich częściach macicy. Największe przekształcenia dotyczą jej jamy. W późnym okresie ciąży ten narząd osiąga masę około jednego kilograma i posiada objętość około 5 litrów. Wraz z tymi zmianami, również grubość ściany macicy ulega zmniejszeniu i wynosi około 1,5 cm. Każda przyszła mama musi konsultować zmiany, które zachodzą w jej ciele. Dobry ginekolog Wrocław to specjalista, który odpowie na wszelkie nurtujące ją pytania.
Jak zachowuje się dno macicy w ciąży?
Podczas rozwoju dziecka macica stopniowo się powiększa, a jej dno, czyli najwyżej położona część, przemieszcza się i unosi w kierunku mostka. Te zmiany postępują przez większość okresu ciąży, a przed porodem dno macicy opada na około 3 cm poniżej wyrostka mięczakowatego. Można to zaobserwować na podstawie zmiany wyglądu brzucha przyszłej matki, który obniża się.
Po co mierzy się wysokość dna macicy?
Monitorowanie wysokości dna macicy podczas ciąży ma kilka celów. Robi się to po to, aby oszacować wiek ciąży, ustalić wielkość macicy oraz skontrolować rozwój płodu.
Kiedy dochodzi do obniżenia narządów rodnych?
Najczęstszą przyczyną obniżenia narządów rodnych jest niedoskonała funkcja mięśni dna miednicy oraz więzadeł miednicy mniejszej. Z powodu różnorodnych czynników słabną mięśnie dna miednicy, co prowadzi do ich rozluźnienia i opadania w dół. W wyniku tych zmian również same narządy rodne przemieszczają się w kierunku dolnej części miednicy.
Jakie są objawy obniżenia dna miednicy?
Często występujące objawy obniżenia dna miednicy to:
-
Ból w podbrzuszu i okolicy krzyża,
-
Uczucie ucisku na pęcherz,
-
Niekontrolowane gazy.
W takiej sytuacji istotne jest wczesne postawienie trafnej diagnozy oraz skuteczne leczenie. Może w tym pomóc ginekolog Wrocław. W wielu sytuacjach zaleca się, aby poród przebiegał naturalnie, przy wykorzystaniu sił natury, a po porodzie konieczne może być kontynuowanie leczenia. Warto również mieć na uwadze, że cesarskie cięcie nie stanowi gwarancji ochrony przed uszkodzeniem dna miednicy.