Pomysły na dania z kaszy gryczanej i mąki jaglanej
Data publikacji 12 stycznia 2022Dobrej jakości kasze mogą stanowić świetną podstawę węglowodanów w diecie. Są niedrogie, odżywcze, można je mieć stale w swojej kuchennej szafce, bo mają długi termin przydatności do spożycia i jesteśmy w stanie kupić je w każdym sklepie.
Mąka jaglana powstaje z kaszy jaglanej, która łuskana jest z prosa. To jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz, coraz bardziej doceniana i wykorzystywana jako źródło cennych witamin i minerałów. Dodatkowo nie zawiera glutenu, wiec może być spożywana przez osoby z celiakią oraz inną nadwrażliwością na gluten.
Pomysł na danie z kaszy gryczanej
Różnego rodzaju kasze to niezwykle popularny dodatek do dań. Serwuje się je często do pulpetów, bitek, gulaszy i innych mięs, zwłaszcza z sosami. Kasze sprawdzają się jednak nie tylko jako dodatek. Kasza gryczana niepalona pasuje jako główny składnik wielu potraw. Używa się ich np. do zrobienia farszu. Aby go przygotować, wymieszaj ugotowaną kaszę gryczaną ze świeżymi ziołami i przyprawami, a następnie nadziej nią kurczaka. Do takiego dania potrzebujesz jeszcze tylko dodatku warzyw, np. gotowanych na parze, i obiad będzie gotowy. Kasza gryczana niepalona dobrze pasuje też do wołowiny i mięsa mielonego. Przygotuj z kaszą gryczaną nadzienie do klasycznych roladek – dodaj boczek, grzyby i ogórki kiszone, a otrzymasz smaczne danie, które sprawdzi się podczas uroczystego obiadu. Do nadzienia nadają się również inne gatunki kasz. Z pęczaku zrób farsz do rolady z kurczaka. Wykorzystaj go też do uzupełniania wydrążonych łódeczek z cukinii – przed upieczeniem posyp je żółtym serem. Podaj do nich pikantny sos. Z kolei kasza jaglana dobrze pasuje do dań delikatniejszych. Nałóż ją do wydrążonych pomidorów i zapiecz. Jeśli chcesz użyć jej do przyrządzenia mięsa, wybierz np. polędwiczki. Kaszę jaglaną zamień na kuskus – ma podobną konsystencję. Szukasz alternatywy dla klasycznego farszu do dań mącznych i gołąbków? Kasza sprawdzi się także w tym przypadku. Z kaszą dania i z mięsem oraz sosem pomidorowym będą smakowały bardzo dobrze. Zdrowe danie może też stanowić bazę dania jednogarnkowego z kaszy jęczmiennej.
Co zrobić z mąki jaglanej?
Przygotowywanie potraw z użyciem mąk bezglutenowych, takich jak mąka jaglana, nie należy do najłatwiejszych. Produkty z niej są bardziej delikatne i mogą się kruszyć, ponieważ nie posiadają glutenu, który nadaje lepkość i sprężystość.
Brak glutenu w mące jaglanej jest dużym ograniczeniem w przemyśle piekarniczym czy też w produkcji makaronów. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję i teksturę pieczywa czy słodkich wypieków poleca się łączenie z innymi rodzajami mąk.
Mimo tych utrudnień, mąka jaglana cieszy się coraz większą popularnością w polskich kuchniach, szczególnie często wykorzystywana jest jako baza do deserów dla alergików. Z mąki jaglanej można zrobić m.in.:
- budynie,
- naleśniki,
- placki,
- omlety,
- gofry,
- muffunki z owocami lub marchewkowe/dyniowe,
- ciasta i ciasteczka.
Mąkę jaglaną znajdziemy w przepisach na makaron, chleb, bułki, czy zapiekanki. Wypieki powstałe z tej mąki mają jasny kolor i są aksamitne w smaku. Mąka jaglana idealnie nadaje się do przygotowywania kleików, bardzo szybko chłonie wodę i pęcznieje.