Przesądy ciążowe – co jest prawdą, a co nie?
Data publikacji 22 września 2019Każda ciąża to ogromne wydarzenie w życiu kobiety. Ciąża wiąże się z wizją pojawienia się nowego członka w rodzinie, rychłej zmiany stylu życia, być może przewartościowania swoich priorytetów. Sama ciąża to okres oczekiwania na nowego człowieka, któremu zawsze towarzyszy mnóstwo emocji, wyobrażeń, oczekiwań. To również czas, kiedy kobieta mocno odczuwa zmiany w swoim organizmie, co z jednej strony wiąże się z ekscytacją, a z drugiej z szeregiem niedogodności i niekoniecznie przyjemnych objawów. Warto, by przeżyć ten czas oczekiwania na dziecko spokojnie, świadomie, bez zbędnych negatywnych emocji, a zwłaszcza tych, które sami sobie wzajemnie fundujemy.
Przesądy w ciąży
Różne ciążowe przesądy wciąż są obecne w naszym społeczeństwie i mogą skutecznie zniszczyć przyjemność spokojnego oczekiwania i przeżywania własnej ciąży przez przyszłe młode mamy.
Jakie są najbardziej popularne ciążowe przesądy? Jeden z najczęściej wciąż powtarzanych jest taki, że kobieta w ciąży z chłopcem pięknieje, natomiast dziewczynka „odbiera” jej urodę. Idąc tym rozumowaniem, pięknie wyglądająca ciężarna na pewno urodzi syna, a zmęczona, z problemami, na pewno urodzi dziewczynkę. Jest to kompletna bzdura, niepoparta żadnym naukowym argumentem. Złe samopoczucie w ciąży i idąca za tym negatywna zmiana w wyglądzie wiąże się zawsze z różnymi problemami, mniej lub bardziej patologicznymi. Jeżeli w ciąży kobieta czuje wyjątkowo silny dyskomfort i czuje się bardzo źle, powinna porządnie się zbadać a nie wierzyć, że po prostu urodzi dziewczynkę. Płeć dziecka można określić jedynie wykonując badanie usg.
Przed i po porodzie
Inny przesąd – nie wolno nikomu mówić o ciąży przed końcem pierwszego trymestru, bo przyniesie to pecha. Każdy ma prawo mówić o swojej ciąży kiedy tylko chce i komu chce – może to zrobić nawet tuż po wykonaniu testu ciążowego, jeśli taką ma wolę. Może to będzie nawet bardziej korzystne dla ciężarnej, która od początku otrzyma odpowiednie wsparcie i zrozumienie, a zwłaszcza wtedy, gdy ciąża jeszcze nie jest widoczna – wtedy raczej przyniesie szczęście. Zwalanie niepowodzeń na los i pech/szczęście jest raczej mało racjonalne.
Po porodzie również młoda mama może spotkać się z przesądami. Na przykład takim, że na wózku należy założyć czerwoną wstęgę, żeby nikt nie rzucił uroku. Trudno o bardziej nieracjonalny i dziwny wymóg wobec młodej mamy.
Ciążowe przesądy brzmią śmiesznie, ale bywają irytujące, czasem nawet szkodliwe, zwłaszcza wtedy, gdy się w nie wierzy – dlatego warto zaufać nauce a ciążowe przesądy włożyć między bajki.