Zalecane szczepienia w ciąży
Data publikacji 9 lutego 2021Panuje przekonanie, że kobiety w ciąży nie mogą przyjmować większości leków i nie powinny się szczepić. Tymczasem niektóre preparaty są wręcz wskazane w tym okresie, podobnie jak szczepienia ochronne. Jakie szczepienia zaleca się w czasie ciąży? A których nie należy podawać? I co z tak zwanymi szczepieniami dla planujących dziecko?
Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle warto się szczepić w ciąży? Dlatego, że przeciwciała wytworzone przez organizm matki trafiają razem z krwią przez łożysko do organizmu dziecka. To z tych przeciwciał niemowlę korzysta w pierwszych tygodniach swojego życia. Trzeba pamiętać, że układ odpornościowy noworodka jest niedojrzały, przez co bardziej narażony na zachorowanie.
Szczepionki ochronne a ciąża
Nie należy się bać szczepień ochronnych w trakcie ciąży. Zaleca się stosowanie szczepionek przeciw grypie, krztuścowi przy wykorzystaniu preparatów Tdap lub DtaP oraz w konkretnych sytuacjach np. narażenia na zakażenie ze względu na wyjazd zagraniczny szczepionkami przeciwko polio, WZW B, WZW A czy japońskiemu zapaleniu mózgu. Jeżeli kobieta w ciąży została pogryziona przez zwierzę, które nie ma ważnych szczepień na wściekliznę, podaje się jej również preparat uodparniający na tę chorobę.
Z jakiego powodu tak ważne jest szczepienie na grypę i krztusiec? Grypa u ciężarnych może mieć dużo poważniejszy przebieg niż u innych osób. Przebycie tej choroby jest związane z ryzykiem powikłań – zwiększa ryzyko hospitalizacji, poronienia, porodu przedwczesnego i martwego. Przeważnie zaleca się przeprowadzenie szczepienia w 2 lub 3 trymestrze. Jeżeli chodzi o krztusiec, szczepionkę podaje się między 27 a 36 tygodniem ciąży, aby przeciwciała skutecznie chroniły dziecko w pierwszych miesiącach życia, zanim samo będzie mogło przyjąć szczepionkę. Warto pamiętać, że krztusiec jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla noworodków oraz niemowląt – może stanowić nawet zagrożenie życia dla dziecka.
Chcesz się zaszczepić? Zajrzyj tu: https://polmed.pl/zdrowie/
Jakich szczepionek nie podawać ciężarnej?
W trakcie ciąży nie powinno się podawać szczepionek żywych (MMR). Należą do nich szczepienia przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej. Istnieje ryzyko, że drobnoustroje z preparatu przeniosłyby się na płód.
Szczepionki MMR zaleca się za to kobietom planującym dziecko. Warto sprawdzić w dokumentacji medycznej i historii szczepień, czy przechodziło się choroby zakaźne albo otrzymało się na nie szczepionki. Jeżeli kobieta, która chce się starać o zajście w ciążę, nie chorowała albo nie była szczepiona przeciwko ospie wietrznej, powinna przyjąć dwie dawki preparatu w odstępie wynoszącym minimum 6 tygodni. Gdy nie przechodziła lub nie została zaszczepiona na odrę, świnkę lub różyczkę, zaleca się podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie nie krótszym niż 4 tygodnie. Dodatkowo w niektórych przypadkach stosuje się również szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby WZW B – dawkę przypominającą lub pełną, czyli 3 podania w odstępach równych miesiąc i 6 miesięcy.