Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko znieczulenie

Znieczulenie przy porodzie – czy jest możliwie, gdy kobieta posiada tatuaż?

Data publikacji 21 grudnia 2020

Wiele kobiet nie wyobraża sobie siebie bez tatuażu, który może być sposobem wyrażania swoich pasji czy emocji. Problem może jednak pojawić się w momencie, gdy kobieta planuje zostać mamą i chciałaby skorzystać ze znieczulenia podczas porodu. Czy jest to możliwe, jeśli jednocześnie jej ciało zdobią tatuaże?

Formy znieczulenia porodowego

Obecnie istnieje kilka form łagodzenia bólu podczas porodu. Wśród nich wymienia się:

  • gaz rozweselający,
  • aparat TENS,
  • poród w wodzie,
  • odpowiednie techniki oddychania,
  • znieczulenie zewnątrzoponowe.

Ostania z wymieniowych wyżej metod jest najskuteczniejsza, jednak to właśnie w jej przypadku mogą pojawić się wątpliwości lekarza. Znieczulenie zewnątrzoponowe polega bowiem na dokonaniu wkłucia w dolnej części kręgosłupa, dlatego też tatuaże wykonane w tym miejscu mogą być przeciwwskazaniem do jego wykonania. 

Znieczulenie przy porodzie naturalnym a tatuaż

Jeżeli kobieta posiada tatuaż w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosługa, anestezjolog może odmówić podania znieczulenia zewnątrzoponowego. Dlaczego? Otóż powodem są rany, które powstają w okolicy tatuażu. Mogą one być świeże, powstałe na skutek odwiedzenia studio tatuażu na kilka tygodni przed porodem lub wtórne, które powstają niezależnie od czasu wykonania tatuażu lub jego korekt. Przyczyną odmowy może być również widoczny stan zapalny w okolicy, w której ma zostać dokonane wkłucie. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo dostawia się do rdzenia kręgowego barwika tatuażowego bądź też bakterii czy innych drobnoustrojów. Niektórzy lekarze z góry odmawiają podania znieczulenia kobietom posiadającym tatuaż na skórze w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Pomimo, iż przyszłe mamy często sprzeciwiają się tego typu praktykom, anestezjolog ma pełne prawo do odmowy w trosce o stan zdrowia kobiety, z które bierze odpowiedzialność. 

Salon tatuażu warto więc odwiedzić po porodzie, natomiast przed nim udać się na konsultację anestezjologiczną, podczas której lekarz oceni możliwość podania znieczulenia. Taka wizyta często jest wymagana nawet, jeśli kobieta nie ma wykonanego tatuażu. Jeżeli zaś okaże się, że wykonany tatuaż stanowi przeciwwskazanie do wykonania wkłucia, warto opracować inne metody walki z bólem porodowym w porozumieniu z lekarzem.

Znieczulenie przy cesarskim cięciu

Niektórym kobietom ze względów medycznych doradza się wykonanie cesarskiego cięcia. Wymaga ono jednak podania znieczulenia, gdyż cesarskie cięcie to nie prosty zabieg, a normalna operacja. Obecnie odchodzi się od podawania kobietom znieczulenia ogólnego na rzecz zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego. Dzięki temu kobieta może być świadoma przebiegu operacji i w krótkim czasie zobaczyć maluszka. Niemniej jednak w przypadku posiadania tatuażu lekarz – ponownie – może odmówić podania znieczulenia zewnątrzoponowego czy podpajęczynówkowego. Wtedy też kobieta może jak najbardziej rodzić poprzez cesarskie cięcie, tyle że w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Wbrew pozorom nie jest to rzadka praktyka w przypadku kobiet posiadających tatuaż. 

Redakcja potomek.pl

Nasza redakcja to zespół doświadczonych mam, miłośniczek mody, twórczy w kuchni i entuzjastek rozwoju osobistego, które dzielą się swoimi przepisami, pomysłami na modowe stylizacje oraz wskazówkami dotyczącymi parentingowej mądrości.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?